Kdy vyrazit na Madeiru?

Madeira se nachází v subtropickém pásu, přibližně 500km na západ od Afriky. Díky poloze v Atlantiku a také díky vlivu Golfského proudu zde nedochází k přílišným klimatickým výkyvům v žádném ročním období, tedy ani v zimě. Průměrné dlouhodobé denní teploty se pohybují v rozmezí 17°C v lednu až 25°C v srpnu a září. Madeira se tedy ostrovem věčného jara nenazývá jen tak pro nic za nic.

V různých výškových pásmech na ostrově jsou velké rozdíly podnebí, což má za důsledek rychlé a nečekané změny počasí a to zejména ve vyšších polohách. V jednu chvíli si užíváme slunce, chvíli na to nás překvapit zatažená obloha a déšť. Proto nezoufejme, když se ráno probudíme do zamračeného dne. Jak rychle mraky přijdou, tak i odejdou.

Jaro na Madeiře

Samozřejmě nejideálnějším obdobím pro návštěvu Madeiry je bezesporu jaro. To je krásné i u nás, ale na Madeiře se ta krása nesčíslněkrát násobí. Na jaře kvete opravdu vše, co kvést může. Ve volné přírodě můžeme narazit na orchideje, anurie či strelitzie a spousty dalších a dalších květin.

Obrovským lákadlem pro turisty je Květinový festival, který je na  Madeiře pořádán koncem dubna či začátkem května. Opravdu stojí za shlédnutí. Květinová výzdoba, průvod alegorických vozů ozdobených květinami, hudba, barvy, omamná vůně, to je skutečně velká motivace, proč Madeiru navštívit právě na jaře.

Počasí je proměnlivé, jako ostatně v průběhu celého roku, teploty dosahují k příjemným 20°C. Avšak vydáme-li se při svých cestách za poznáním do hor, je potřeba přibalit bundu navíc neboť zde bývá na jaře opravdu chladno.

Na Madeiru v létě

V létě je na Madeiře většinou bezmračné počasí s vyššími teplotami, které někdy atakují až hranici 30°C. Teplo je i v horách, nejvyšší vrchol Pico Ruivo lze absolvovat k kraťasech a triku s krátkým rukávem. A ještě se člověk při svém výšlapu opálí. V horách je v tomto období i méně mraků, pokud si přivstaneme a stihneme výšlap během dopoledne, velkou odměnou nám budou překrásné výhledy do údolí.

Oceán má v tuto dobu teplotu kolem 19°C, což není příliš, ale nenechme se odradit, vždyť kolikrát v životě se nám poštěstí vykoupat se v Atlantiku.

Madeira na podzim a v zimě

Na podzim nás čeká na Madeiře opět bujná vegetace, za zmínku určitě stojí modré a bílé africké fialky a růžovobílé amaryllis, které kvetou na svazích kopců.

Koupání je touto dobou stále možné, teploty vzduchu se přes den pohybují v rozmezí 20-25°C.

Navštívíme-li Madeiru v zimě, musíme počítat s poměrně větrným počasím a také s většími srážkami. Teploty jsou ale v tomto ročním období velmi příznivé, pro našince netypicky vysoké. V tuto dobu jsou nejčastějšími návštěvníky Madeiry turisté z Anglie, kteří jsou na podobný ráz počasí zvyklí ze své domoviny.

Je třeba podotknout, že ve vysokých nadmořských výškách můžeme na Madeiře narazit i na sníh.